FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące Pocket Linuksa


[ In English... ] [ Po
 Polsku... ]

P: Czy Pocket Linux może pracować jako router?

O: Nie. Pomijając to, że nie ma wkompilowanej obsługi routingu (co jest najmniejszą przeszkodą, bo jądro łatwo podmienić), nie pozwala na to jego konstrukcja - pogodzenie ze sobą autodetekcji kart sieciowych i routingu jest praktycznie niemożliwe. Prawdopodobnie w przyszłości powstanie gałąź dystrybucji przystosowana do takich zasotosowań, ale na razie taka funkcjonalność jest w dystrybucji nieobecna.

P: Czy Pocket Linux może pracować jako firewall?

O: Nie -- wyjaśnienie jest zawarte w poprzednim punkcie (firewall to w końcu szczególny przypadek routera).

P: Czy Pocketa można skonfigurować do pracy z SDI?

O: W czasie, gdy powstawała wersja 2.51 (było to już dość dawno...) TPSA nie oferowała jeszcze takiej usługi. Stąd brak jej w zestawie oferowanych przez Pocketa sposobów nawiązywania połączenia sieciowego - "naprawione" będzie to dopiero w wersji 3.00. Sytuacja nie wygląda jednak aż tak tragicznie jak by się mogło wydawać - obsługa SDI nie wymaga żadnego specjalnego oprogramowania. Wystarczy uruchomienie pppd z odpowiednimi parametrami (odsyłam tu do dostępnych opisów dotyczących SDI).

P: Dlaczego Pocket nie wykrywa mojej karty sieciowej?

O: Powody mogą być dwojakie: albo masz nietypową kartę (Pocket Linux w wersji 2.51 posiada obsługę tylko najpopularniejszych kart sieciowych, wersja 3.00 będzie posiadała ograniczone wspomaganie dla wszystkich typów obsługiwanych przez jądro Linuksa), albo twoja karta jest bardzo nowa (i z tego powodu nie obsługiwana przez jądro serii 2.0) - to ostatnie dotyczy między innymi kilku dość popularnych kart opartych o kości Realteka (poza 8029) i Intela.

P: Czy istnieje jakaś przeglądarka WWW pod Pocketa?

O: Nie. Chyba, że uważasz, że telnet na port 80 można nazwać przeglądarką WWW :^). W przyszłości jest planowana przeglądarka WWW (a dokładniej kombajn sieciowy integrujący obsługę WWW, FTP i kilku innych protokołów), ale to daleka przyszłość.

P: Mam problem z wrzuceniem obrazów na dyskietkę, rawrite2 pokazuje, że nie ma takiego pliku.

O: No tak. Wynika to z tego, że rawrite jest programem szesnastobitowym i nie obsługuje długich nazw plików. Pozostaje zmienić nazwę pliku z obrazem dyskietki na krótszą lub używać tej śmiesznej nazwy z tyldą generowanej przez Windows.

P: Czy można uruchomić Pocketa z twardego dysku?

O: W zasadzie nie jest to niemożliwe - można bądź to skopiować zawartość dyskietki na dysk twardy i uruchamiać loadlinem, bądź skopiować razem z syslinuksem z boot sektora. Problemem jest natomiast to, że Pocket i tak będzie szukał swojego pliku konfiguracyjnego ("registry") na dyskietce.

P: Dlaczego Pocket nie obsługuje prac (chodzi o polecenia fg, bg, ^Z, itp.)?

O: Bo tak już ma. Człowiekowi przyzwyczajonemu do nowoczesnych powłok systemowych trudno będzie uwierzyć, ale prawdziwy Bourne Shell nie obsługuje tych funkcji. Zostały one wprowadzone w csh i od tego czasu dostępne są w praktycznie każdym shellu. Pod warunkiem, że nie pracuje on w trybie zgodności ze standardami Posix. Zastosowany w Pockecie shell ash implementuje wyłącznie funkcjonalność sh, bez żadnych rozszerzeń, wobec czego kontrola prac nie jest w nim dostępna.


Paweł Więcek <coven@vmh.net>
Wszelkie prawa zastrzeżone.
URL tej strony: http://www.pocket-linux.org/faq.html